שותפות אזורית לקידום מרחב ביוספרי בהרי ירושלים 

כנס העיר והאזור:

 שותפות אזורית לניהול מערכות אקולוגיות

לכל המצגות<<

שותפות אזורית לקידום מרחב ביוספרי בהרי ירושלים

 

המערכות האקולוגיות הן התשתית הקיומית לאנושות. בזכותן יש לנו אוויר נקי, מים, מזון ושירותים נוספים חיוניים. במצב החירום האקלימי והאקולוגי של ימינו, יש חשש אמיתי שבעתיד יאזלו המשאבים, ולא יוכלו לספק את צרכי האוכלוסייה הגדלה. מצד אחד, אנחנו חיים במשיכת יתר על חשבון משאבי הדורות הבאים. מצד שני, ביכולתם של משאבי הטבע לעזור בפתרון הבעיה. הטבע עצמו, ובמיוחד העצים, בכוחם לספוג פחמן ולאזן את הפליטות המאיימות על האיזון האקולוגי.

לאור ההבנה כי ברוב מסגרות התכנון והניהול האזורי, התשתיות שנותנות לנו חיים, קרי המערכות האקולוגיות והמים, אינן נחשבות תשתית כלל, אלא נגזר עליהן להיות "שאריות". בתחילת 2018, ביוזמת קרן ירושלים ירוקה, הוקם צוות עבודה של שותפות אזורית לקידום מרחב ביוספרי בהרי ירושלים.

 

להלן מספר עקרונות מנחים:

  • הגבולות של העיר או של כל רשות או מועצה מקומית אינם רלוונטיים לניהול תשתיות, כי כל שכבות התשתית חוצות גבולות מקומיים. לאור זאת השותפות האזורית חייבת לחבר בין המרחבים העירוניים לבין אלה הכפריים, גם אם הם חוצים מרשות לרשות.

  • העיר עצמה יכולה ואולי אף צריכה לקחת חלק במאמץ לשמור על איזון אקולוגי במרחב כולו, לרבות באזורים הבנויים, באמצעות ממשק בר-קיימא בין השטח העירוני לבין השטח הכפרי

  • שותפות אזורית נשענת על רצון הקהילות שבתחומה להגן על המערכות האקולוגיות.

  • תכנון וניהול אגני יכולים להביא לניצול לטובה של מי הנגר העילי, לטיהורם ולהשבתם למי התהום. זהו חלק חשוב בניהול תשתית המים.

 

 

השותפות האזורית לקידום מרחב ביוספרי בהרי ירושלים קבעה גבולות ראשוניים בתחום החלק העליון של אגן ניקוז השורק, וכולל חלקים מערביים של ירושלים יחד עם רוב המרחב של מטה יהודה ורשויות נוספות הנמצאות באזור.

 

המסגרת איננה סטטוטורית, ולכן הצלחת השותפות האזורית תלויה ברצון השותפים לנהל יחד את אותם המשאבים שנותנים להם מצד אחד חיים, ומצד שני פרנסה. צוות השותפות עוסק לא רק בשכבת התשתית האקולוגית,  אלא גם במעגל המזון באזור, בתיירות ובניידות. לפרטים:

 

תמנע רז: 052-6433448 | timniraz@gmail.com | מנהלת צוות השותפות האזורית

 ברוכים הבאים לקרן ירושלים ירוקה

קרן ירושלים ירוקה­­ פועלת לקידום קיימות סביבתית, חברתית וכלכלית בעיר ירושלים ובמרחב הסובב אותה, ע"י תמיכה במיזמים קהילתיים. הקרן עובדת עם מגוון הקהילות הירושלמיות, ופונה גם לאוהבי ירושלים ברחבי עולם. 

קיימות מגוון דרכים להצטרף אלינו ולתמוך בפעילות שלנו למען ירושלים נקייה, ירוקה ובריאה יותר.

Subscribe to Our Newsletter

עקבו אחרינו לעדכונים ואירועים

  • Facebook
  • Instagram

מוזמנים ליצור אתנו קשר על מנת להתנדב, להצטרף, או להתמחות אצלנו.

צרו קשר

טל: 050-3122022

דוא"ל: jerusalemgreenfund@gmail.com

©2020 Created by JGF Staff

Proudly created with Wix.com