חינוך לקיימות

WhatsApp Image 2021-11-22 at 18.37.14
press to zoom
Reshit School1
press to zoom
Reshit School2
press to zoom
reshit school 3
press to zoom
reshit school 2
press to zoom
1/1

  אדנית מזון לכל חלון - בבית ספר ראשית

זהו מיזם משותף של קרן ליסה ומורי פרידמן וקרן ירושלים ירוקה

 

מיזם זה נוגע באתגרי הליבה של קריית מנחם, שכונה מוחלשת מבחינה סוציו-אקונומית, אשר בה מתגוררים זה לצד זה עולים מחבר העמים ומאתיופיה וישראלים ותיקים, אשר נמשכים לשכונה בין היתר בגלל הרף הגבוה שמציב בית ספר ראשית.

קבוצה של תלמידים מובילים בבית הספר לומדים כיצד לגדל מזון בבית, והם בתורם מלמדים את שאר תלמידי בית הספר ואת משפחותיהם. בנוסף, כל משפחה בבית הספר מקבלת לביתה אדנית עם אדמה וצמחי תבלין או שתילי ירקות אשר גדלו בחממה של בית הספר, להמשך גידול ושימוש בביתם. פעילות זו מעצימה את התלמידים ואת משפחותיהם, וגם מחזקת את הקשרים של בית ספר ראשית בקהילת השכונה.

באמצעות פרויקט זה בית ספר ראשית מוביל את שכונת קרית מנחם לקראת החזון של "שכונה מקיימת ומאכילה", אשר לוקחת חלק פעיל בגידול פירות וירקות בתחומה, ומקדמת מעגל מזון מקומי. זהו צעד ראשון בתהליך אשר בתקווה בתוך מספר שנים יצמיח פרויקטים נוספים אשר יספקו מקומות תעסוקה בתחום של גידול מזון מקומי, אירוח וקייטרינג.

באמצעות דאגה לביטחון תזונתי והרגלי אכילה בריאה ומיזמים אשר תורמים לכלכלת השכונה, אנו רואים הזדמנות לא רק להעצים את האוכלוסיות השונות בשכונה אלא גם לחזק את הלכידות בקהילה. כתוצאה מהצלחת המיזם הזה בשנתיים הראשונות, הוחל בקיום השולחן העגול הכלל שכונתי בקרית מנחם

בנוסף לתהליך הלימוד על גידול מזון ביתי, הוסיפה קרן ירושלים ירוקה את פרויקט "דוקו אקטיביזם" של החברה להגנת הטבע, במסגרתו התלמידים לומדים כיצד לצלם ולביים סרטון תיעודי, בו הם משתפים בתהליך שעברו, וכך מפיצים אותו בשכונה.

תמנע רז מובילה את הפרויקט מטעם קרן ירושלים ירוקה.

לפרטים נוספים : 052-6433448

“A Planter for Every Window-Sill”

 

The “Planter for Every Window-Sill” initiative in the Reishit School has now concluded its fourth year.

 

Due to COVID-19 and related changes in school schedule this year was very different than previous ones, with some lessons on zoom, and some in the green house and others outside of school.

 

However, we still managed to incorporate the 3 major components from previous years:

1. A core group of children participating in weekly classes about home food-growing. In spite of some changes to the group throughout the year due to frequent alteration in the lesson hours and school curriculum due to COVID-19 restrictions and regulations, a group of 10 girls persisted throughout the whole year more or less.

2. School events in which the children from the core group were leaders and teachers.

3. Docu-activism. Docu-Activism this year was dedicated to reflection on how COVID-19 and the window-box program had changed the children’s perception and connection to nature.

 

Green Entrepreuners

In 2022, we will be running a special 10 session program for 6th graders called "Green Entrepreuners". We will be sharing more information as the program happens.

Docu-Activism Films

The Jerusalem Green Fund has added an interesting component to the project, incorporating the SPNI Docu-Activism program in the process, whereby the schoolchildren themselves learn about video documentation and tell the story. Watch the films below.